Skip to content

1044 Sheila DriveToms River, NJ 08753

Built 1983

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Oct 12, 1988

Property Information

Block443.43
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4802

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,840
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
30%
Improvement Value:$351,900
70%
Total Assessment$499,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,737+5.4%
2024$8,292-4.4%
2023$8,673+0.5%
2022$8,634+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 4705, Page 807

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 4168, Page 719

Property Built

Built

Year Built: 1983