Skip to content

1050 Sheila DriveToms River, NJ 08753

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$815,000
Last Sale Date
Dec 1, 2025

Property Information

Block443.43
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4802

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,849
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$161,000
30%
Improvement Value:$375,900
70%
Total Assessment$536,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,777+5.2%
2024$9,294+9.4%
2023$8,497+0.4%
2022$8,460+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$815,000
Sq Ft2,849DeedBook 20239, Page 1387Recorded12/26/2025

Property Sale

Sale
$449,000
Sq Ft2,712DeedBook 17562, Page 1057Recorded8/7/2019

Property Sale

Sale
$146,425
DeedBook 4292, Page 519

Property Built

Built

Year Built: 1985