Skip to content

1972 Hazelwood RoadToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 21, 2003

Property Information

Block443.43
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4802

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,812
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
34%
Improvement Value:$255,500
66%
Total Assessment$389,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,093+5.2%
2024$6,742+4.2%
2023$6,468+0.4%
2022$6,440+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 4756, Page 571

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 3855, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1971