Skip to content

933 Chisholm CourtToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$399,500
Last Sale Date
Aug 29, 2006

Property Information

Block443.43
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4802

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,202
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
32%
Improvement Value:$293,400
68%
Total Assessment$431,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,856+5.2%
2024$7,468+3.2%
2023$7,239+0.4%
2022$7,208+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$399,500
DeedBook 13317, Page 1117

Property Built

Built

Year Built: 1971