Skip to content

925 Chisholm CourtToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Aug 30, 1989

Property Information

Block443.43
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4802

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,776
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,000
32%
Improvement Value:$256,500
68%
Total Assessment$377,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,874+5.2%
2024$6,535-1.1%
2023$6,608+0.4%
2022$6,579+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 4837, Page 589

Property Sale

Sale
$30,725
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971