Skip to content

1986 Hazelwood RoadToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 22, 2022

Property Information

Block443.43
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4802

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,658
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
27%
Improvement Value:$278,600
73%
Total Assessment$381,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,949+5.2%
2024$6,606+10.1%
2023$5,997+0.4%
2022$5,971+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$307,500
Sq Ft1,658DeedBook 19129, Page 88Recorded8/10/2022

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft1,658DeedBook 18998, Page 1198Recorded4/19/2022

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 5106, Page 171

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 3762, Page 666

Property Built

Built

Year Built: 1972