Skip to content

930 Vaughn AvenueToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 10, 2001

Property Information

Block443.43
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4802

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,246
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
35%
Improvement Value:$175,500
65%
Total Assessment$271,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,944+5.2%
2024$4,700+8.4%
2023$4,336+0.4%
2022$4,317+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$98,500
DeedBook 5254, Page 970

Property Sale

Sale
$25,240
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971