Skip to content

955 Yellowbank RoadToms River, NJ 08753

Built 1992

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Nov 10, 2009

Property Information

Block443.43
Lot60
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4802

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,136
Acreage0.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
38%
Improvement Value:$285,600
62%
Total Assessment$457,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,333+5.2%
2024$7,921+15.2%
2023$6,876+0.4%
2022$6,846+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 14458, Page 37

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 11799, Page 455

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5740, Page 997

Property Sale

Sale
$136,900
DeedBook 5039, Page 560

Property Built

Built

Year Built: 1992