Skip to content

822 Gilmores Island RoadToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$442,500
Last Sale Date
May 31, 2005

Property Information

Block443.44
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4802

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,441
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
26%
Improvement Value:$346,800
74%
Total Assessment$469,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,555+5.2%
2024$8,132+1.6%
2023$8,001+0.4%
2022$7,966+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$442,500
DeedBook 12648, Page 1988

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 11773, Page 1558

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 3743, Page 414

Property Built

Built

Year Built: 1978