Skip to content

814 Gilmores Island RoadToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$328,000
Last Sale Date
Mar 26, 2013

Property Information

Block443.44
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4802

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,420
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,000
27%
Improvement Value:$348,800
73%
Total Assessment$477,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,701+5.2%
2024$8,271+19.2%
2023$6,936+0.4%
2022$6,906+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$328,000
DeedBook 15498, Page 568

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 5700, Page 481

Property Sale

Sale
$14,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1974