Skip to content

1009 Sheila DriveToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jun 18, 2015

Property Information

Block443.44
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4802

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,516
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
27%
Improvement Value:$334,500
73%
Total Assessment$458,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,349+5.2%
2024$7,937+3.3%
2023$7,685+0.4%
2022$7,652+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft2,516DeedBook 16168, Page 846Recorded8/21/2015

Property Sale

Sale
$298,000

From:

To:

Sq Ft2,516DeedBook 15848, Page 403Recorded7/14/2014

Property Sale

Sale
$298,000
DeedBook 14964, Page 1702

Property Sale

Sale
$204,000
DeedBook 4662, Page 526

Property Built

Built

Year Built: 1979