Skip to content

1019 Sheila DriveToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Feb 8, 2017

Property Information

Block443.44
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4802

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,626
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,000
31%
Improvement Value:$293,800
69%
Total Assessment$422,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,699+5.2%
2024$7,319+11.4%
2023$6,568+0.4%
2022$6,539+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,626DeedBook 16676, Page 1368Recorded3/7/2017

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 5008, Page 282

Property Sale

Sale
$55,900
DeedBook 3632, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1977