Skip to content

874 Goose Creek RoadToms River, NJ 08753

Built 1995

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Feb 6, 2017

Property Information

Block443.45
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage3,449
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,000
28%
Improvement Value:$410,100
72%
Total Assessment$573,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,436+5.2%
2024$9,920-16.9%
2023$11,939+0.4%
2022$11,886+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$655,000

From:

To:

Sq Ft3,449DeedBook 16666, Page 1261Recorded2/23/2017

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft3,449DeedBook 15830, Page 106Recorded6/19/2014

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 11866, Page 1421

Property Built

Built

Year Built: 1995