Skip to content

519 Sleepy Hollow RoadToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Apr 21, 2005

Property Information

Block443.46
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4802

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage3,150
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,000
25%
Improvement Value:$406,000
75%
Total Assessment$543,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,888+5.2%
2024$9,399-13.0%
2023$10,802+0.4%
2022$10,754+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 12616, Page 1457

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook 5519, Page 546

Property Sale

Sale
$88,225
DeedBook 3720, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1978