Skip to content

505 Sleepy Hollow RoadToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Mar 21, 1986

Property Information

Block443.46
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4802

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,840
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
24%
Improvement Value:$391,500
76%
Total Assessment$514,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,119+5.3%
2024$8,656+3.3%
2023$8,382+0.5%
2022$8,344+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4412, Page 585

Property Built

Built

Year Built: 1986