Skip to content

511 Sleepy Hollow RoadToms River, NJ 08753

Built 1984

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 11, 2025

Property Information

Block443.46
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4802

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage3,129
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,000
24%
Improvement Value:$392,000
76%
Total Assessment$515,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,378+5.2%
2024$8,915+4.7%
2023$8,514+0.4%
2022$8,477+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft3,061DeedBook 17653, Page 434Recorded10/23/2019

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft3,061DeedBook 15728, Page 1459Recorded1/16/2014

Property Sale

Sale
$467,000
DeedBook 12655, Page 1356

Property Sale

Sale
$358,000
DeedBook 11366, Page 1602

Property Built

Built

Year Built: 1984