Skip to content

516 Sleepy Hollow RoadToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$351,000
Last Sale Date
Jul 26, 2016

Property Information

Block443.47
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4802

Building Details

Building Class16
Description1B2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,143
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
28%
Improvement Value:$364,800
72%
Total Assessment$505,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,211+5.2%
2024$8,755+15.2%
2023$7,603+0.4%
2022$7,569+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$351,000

From:

To:

Sq Ft2,143DeedBook 16470, Page 434Recorded8/5/2016

Property Sale

Sale
$242,500
DeedBook 5702, Page 129

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 4184, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1978