Skip to content

508 Sleepy Hollow RoadToms River, NJ 08753

Built 1981

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 4, 2019

Property Information

Block443.47
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4802

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage3,256
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
28%
Improvement Value:$396,000
72%
Total Assessment$550,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,016+5.2%
2024$9,521-10.8%
2023$10,674+0.4%
2022$10,627+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 12373, Page 90

Property Sale

Sale
$105,300
DeedBook 4035, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1981