Skip to content

825 Gilmores Island RoadToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Apr 9, 2012

Property Information

Block443.47
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4802

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,622
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
25%
Improvement Value:$369,100
75%
Total Assessment$492,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,961+5.2%
2024$8,518+3.4%
2023$8,236+0.4%
2022$8,200+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 15175, Page 485

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 13031, Page 866

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 4548, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1977