Skip to content

1055 Sheila DriveToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jul 3, 2002

Property Information

Block443.47
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4802

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,897
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,000
30%
Improvement Value:$301,200
70%
Total Assessment$430,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,834+5.2%
2024$7,447+6.2%
2023$7,009+0.4%
2022$6,978+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 10970, Page 293

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5406, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1984

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4163, Page 515