Skip to content

1037 Sheila DriveToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 6, 2016

Property Information

Block443.48
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4802

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,334
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
34%
Improvement Value:$260,800
66%
Total Assessment$394,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,189+5.2%
2024$6,834+4.8%
2023$6,523+0.4%
2022$6,494+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 5320, Page 121

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 4236, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1979