Skip to content

103 Ridge DriveToms River, NJ 08753

Built 1976

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jun 15, 2020

Property Information

Block443.49
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,876
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,000
36%
Improvement Value:$286,800
64%
Total Assessment$445,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,118+5.2%
2024$7,717+14.4%
2023$6,746+0.4%
2022$6,716+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,876DeedBook 17937, Page 869Recorded6/24/2020

Property Sale

Sale
$101,299

From:

To:

DeedBook 16370, Page 739Recorded4/19/2016

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 13623, Page 959

Property Sale

Sale
$191,000
DeedBook 4637, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1976