Skip to content

132 Contempo DriveToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 18, 2017

Property Information

Block443.49
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,814
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,000
40%
Improvement Value:$242,000
60%
Total Assessment$403,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,339+5.2%
2024$6,976+2.2%
2023$6,824+0.4%
2022$6,794+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,814DeedBook 16853, Page 1897Recorded8/30/2017

Property Sale

Sale
$377,000
DeedBook 12857, Page 153

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 12182, Page 1286

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 5675, Page 619

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 4329, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1985