Skip to content

121 Contempo DriveToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Date
Oct 7, 1993

Property Information

Block443.49
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,950
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,000
42%
Improvement Value:$208,200
58%
Total Assessment$361,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,577+5.2%
2024$6,252+3.8%
2023$6,025+0.4%
2022$5,998+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5119, Page 695

Property Sale

Sale
$183,500
DeedBook 4712, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1985