Skip to content

862 Bay AvenueToms River, NJ 08753

Built 1948

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Aug 25, 2023

Property Information

Block443.49
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,568
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,000
54%
Improvement Value:$167,000
46%
Total Assessment$361,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,574+7.5%
2024$6,115+17.5%
2023$5,203+0.5%
2022$5,179+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft1,568DeedBook 19482, Page 1709Recorded9/12/2023

Property Built

Built

Year Built: 1948