Skip to content

870 Chivas DriveToms River, NJ 08753

Built 1992

Last Sale Date
Nov 8, 2019

Property Information

Block443.49
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,414
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,000
35%
Improvement Value:$393,300
65%
Total Assessment$604,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,004+5.2%
2024$10,460+14.9%
2023$9,101+0.4%
2022$9,061+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,414DeedBook 16240, Page 1620Recorded11/13/2015

Property Sale

Sale
$180,150
DeedBook 5031, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1992