Skip to content

101 Ridge DriveToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Sep 6, 2022

Property Information

Block443.49
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,944
Acreage0.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,000
47%
Improvement Value:$227,400
53%
Total Assessment$431,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,856+5.2%
2024$7,468-1.1%
2023$7,550+0.4%
2022$7,517+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft2,944DeedBook 19177, Page 681Recorded9/26/2022

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5409, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1988