Skip to content

304 Lenape TrailToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Price
$204,990
Last Sale Date
Jun 13, 2000

Property Information

Block443.50
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4801

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,622
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
36%
Improvement Value:$252,200
64%
Total Assessment$396,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,215+5.2%
2024$6,858+5.4%
2023$6,508+0.4%
2022$6,479+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$204,990
DeedBook 10125, Page 884

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 5414, Page 361

Property Sale

Sale
$59,265
DeedBook 3669, Page 363

Property Built

Built

Year Built: 1977