Skip to content

857 Fischer BlvdToms River, NJ 08753

Built 1974
Commercial

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Sep 20, 1974

Property Information

Block444.01
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5004

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage7,252
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$828,000
64%
Improvement Value:$472,000
36%
Total Assessment$1,300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,673+5.2%
2024$22,503-27.7%
2023$31,117+0.4%
2022$30,980+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1974