Skip to content

833 Fischer BlvdToms River, NJ 08753

Built 2024
Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Jun 21, 2022

Property Information

Block444.01
Lot6.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5004

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage4,464
Acreage1.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$558,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$558,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,172+5.2%
2024$9,669-10.9%
2023$10,854+0.4%
2022$10,807+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$545,000
DeedBook 19087, Page 525Recorded7/1/2022

Property Sale

SaleMulti
$360,000
DeedBook 14173, Page 339

Property Sale

SaleMulti
$635,000
DeedBook 11759, Page 348