Skip to content

1240 Bay AvenueToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Price
$29,925
Last Sale Date
Dec 8, 1976

Property Information

Block444.02
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5004

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,185
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
52%
Improvement Value:$107,600
48%
Total Assessment$223,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,822+5.6%
2024$3,621-12.6%
2023$4,141+0.4%
2022$4,123+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1977

Property Sale

Sale
$29,925
DeedBook 3576, Page 362