Skip to content

1246 Bay AvenueToms River, NJ 08753

Built 2001

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 30, 2017

Property Information

Block444.02
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5302

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,912
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
45%
Improvement Value:$183,600
55%
Total Assessment$333,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,075+5.2%
2024$5,775-10.6%
2023$6,463+0.4%
2022$6,435+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 10418, Page 1969

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 5724, Page 138