Skip to content

1252 Bay AvenueToms River, NJ 08753

Built 1990

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
May 8, 2020

Property Information

Block444.02
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5302

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,471
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
33%
Improvement Value:$236,300
67%
Total Assessment$352,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,415+5.2%
2024$6,098+4.0%
2023$5,862+0.4%
2022$5,836+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,471DeedBook 17891, Page 1111Recorded5/18/2020

Property Sale

Sale
$180,614

From:

To:

Sq Ft1,471DeedBook 17259, Page 1699Recorded10/4/2018

Property Sale

Sale
$229,000

From:

To:

Sq Ft1,471DeedBook 16848, Page 1936Recorded8/25/2017

Property Sale

Sale
$137,865
DeedBook 4844, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1990