Skip to content

1253 Hereford CloseToms River, NJ 08753

Built 1989

Last Sale Date
Nov 9, 1993

Property Information

Block444.02
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5302

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,495
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
33%
Improvement Value:$249,100
67%
Total Assessment$373,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2017$4,835+5.3%
2016$4,591+3.1%
2015$4,451-1.1%
2014$4,502+6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5118, Page 334

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4925, Page 50

Property Sale

Sale
$134,490
DeedBook 4811, Page 896

Property Built

Built

Year Built: 1989