Skip to content

1254 Hereford CloseToms River, NJ 08753

Built 1997

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Aug 2, 2021

Property Information

Block444.02
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5302

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,212
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
27%
Improvement Value:$316,300
73%
Total Assessment$434,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,909+5.2%
2024$7,518+13.5%
2023$6,623+0.4%
2022$6,594+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000
Sq Ft2,212DeedBook 18619, Page 148Recorded8/6/2021

Property Sale

Sale
$272,000

From:

To:

Sq Ft2,212DeedBook 16230, Page 441Recorded11/2/2015

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$161,990
DeedBook 4783, Page 438