Skip to content

1258 Hereford CloseToms River, NJ 08753

Built 1989

Last Sale Price
$517,500
Last Sale Date
Sep 9, 2024

Property Information

Block444.02
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5302

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,412
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
31%
Improvement Value:$256,100
69%
Total Assessment$371,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,758+5.2%
2024$6,424+8.1%
2023$5,944+0.4%
2022$5,918+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$517,500
Sq Ft1,412DeedBook 19807, Page 1817Recorded10/2/2024

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,471DeedBook 16528, Page 1959Recorded10/4/2016

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 5607, Page 181

Property Sale

Sale
$136,500
DeedBook 4913, Page 65

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4841, Page 946

Property Built

Built

Year Built: 1989