Skip to content

1253 Cotswold CloseToms River, NJ 08753

Built 1989

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Sep 25, 2019

Property Information

Block444.02
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5302

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,513
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
25%
Improvement Value:$350,600
75%
Total Assessment$466,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,497+5.2%
2024$8,077-3.5%
2023$8,367+0.4%
2022$8,330+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft2,513DeedBook 17628, Page 1188Recorded10/2/2019

Property Sale

Sale
$153,990
DeedBook 4777, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1989