Skip to content

1254 Cotswold CloseToms River, NJ 08753

Built 1989

Last Sale Price
$134,365
Last Sale Date
Jul 13, 1989

Property Information

Block444.02
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5302

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,855
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
22%
Improvement Value:$394,100
78%
Total Assessment$507,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,234+5.2%
2024$8,778+4.3%
2023$8,419+0.4%
2022$8,382+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$134,365
DeedBook 4772, Page 415

Property Built

Built

Year Built: 1989