Skip to content

854 Portobello RoadToms River, NJ 08753

Built 1989

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jun 1, 2018

Property Information

Block444.02
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5302

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,625
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
28%
Improvement Value:$279,200
72%
Total Assessment$387,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,051+5.2%
2024$6,702+4.7%
2023$6,400+0.4%
2022$6,372+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,625DeedBook 17136, Page 1274Recorded6/6/2018

Property Sale

Sale
$137,290
DeedBook 4772, Page 745

Property Built

Built

Year Built: 1989