Skip to content

1263 Hancock RoadToms River, NJ 08753

Built 1989

Last Sale Price
$149,990
Last Sale Date
Sep 15, 1989

Property Information

Block444.02
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5302

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,755
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
28%
Improvement Value:$283,200
72%
Total Assessment$391,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,874+5.4%
2024$6,522+5.9%
2023$6,160+0.5%
2022$6,132+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$149,990
DeedBook 4785, Page 975

Property Built

Built

Year Built: 1989