Skip to content

1228 Bay AvenueToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Oct 10, 2024

Property Information

Block444.02
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5004

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,496
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
46%
Improvement Value:$142,800
54%
Total Assessment$265,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,715+5.2%
2024$4,482-6.9%
2023$4,815+0.4%
2022$4,793+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$455,000
Sq Ft1,496DeedBook 19834, Page 1721Recorded11/1/2024

Property Sale

Sale
$284,000
Sq Ft1,498DeedBook 18269, Page 521Recorded1/20/2021

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 13340, Page 1038

Property Sale

Sale
$58,500
DeedBook 4097, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1974