Skip to content

1232 Bay AvenueToms River, NJ 08753

Built 1976

Last Sale Price
$181,280
Last Sale Date
Aug 19, 2019

Property Information

Block444.02
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5004

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,207
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
38%
Improvement Value:$184,600
62%
Total Assessment$299,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,456+5.2%
2024$5,186-14.0%
2023$6,027+0.4%
2022$6,001+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$181,280
Sq Ft2,207DeedBook 17596, Page 123Recorded9/5/2019

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft2,207DeedBook 17341, Page 1837Recorded12/27/2018

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 5755, Page 373

Property Built

Built

Year Built: 1976