Skip to content

1237 Condor StreetToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Mar 25, 2022

Property Information

Block444.03
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5004

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,248
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
40%
Improvement Value:$158,900
60%
Total Assessment$265,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,842+5.2%
2024$4,603-6.1%
2023$4,900+0.4%
2022$4,878+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,248DeedBook 19018, Page 255Recorded5/5/2022

Property Sale

Sale
$252,500

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 17072, Page 1581Recorded4/4/2018

Property Sale

Sale
$176,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 16938, Page 1502Recorded11/15/2017

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 11813, Page 1304

Property Sale

Sale
$38,900
DeedBook 3806, Page 686

Property Built

Built

Year Built: 1970