Skip to content

1234 Condor StreetToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
May 24, 1999

Property Information

Block444.04
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5004

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,248
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
40%
Improvement Value:$157,900
60%
Total Assessment$264,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,824+5.2%
2024$4,585+5.4%
2023$4,349+0.4%
2022$4,330+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5696, Page 349

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4878, Page 102

Property Sale

Sale
$67,900
DeedBook 4350, Page 961

Property Built

Built

Year Built: 1971