Skip to content

1223 Audubon DriveToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 11, 2006

Property Information

Block444.05
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5004

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,584
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
37%
Improvement Value:$180,400
63%
Total Assessment$287,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,234+5.2%
2024$4,975+2.3%
2023$4,862+0.4%
2022$4,841+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1964