Skip to content

1225 Audubon DriveToms River, NJ 08753

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 10, 2024

Property Information

Block444.05
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5004

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,338
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
42%
Improvement Value:$150,800
58%
Total Assessment$257,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,695+5.2%
2024$4,463-4.9%
2023$4,694+0.4%
2022$4,674+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,338DeedBook 19313, Page 652Recorded3/2/2023

Property Built

Built

Year Built: 1963