Skip to content

1236 Bewick StreetToms River, NJ 08753

Built 1971

Owner
---
Last Sale Price
$409,900
Last Sale Date
Aug 4, 2025

Property Information

Block444.05
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5004

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,248
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,000
46%
Improvement Value:$127,700
54%
Total Assessment$234,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,274+5.2%
2024$4,063-1.7%
2023$4,133+0.4%
2022$4,115+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$409,900
Sq Ft1,248DeedBook 20093, Page 540Recorded8/5/2025

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 17420, Page 1300Recorded3/26/2019

Property Sale

Sale
$217,500
DeedBook 14507, Page 1607

Property Sale

Sale
$97,900
DeedBook 4985, Page 599

Property Sale

Sale
$35,900
DeedBook 3772, Page 625

Property Built

Built

Year Built: 1971