Skip to content

1217 Audubon DriveToms River, NJ 08753

Built 1963

Last Sale Price
$221,000
Last Sale Date
Sep 25, 2008

Property Information

Block444.05
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5004

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,134
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
46%
Improvement Value:$128,900
54%
Total Assessment$239,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,369+5.2%
2024$4,153+0.4%
2023$4,136+0.4%
2022$4,118+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$221,000
DeedBook 14130, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1963