Skip to content

1222 Bewick StreetToms River, NJ 08753

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 27, 2024

Property Information

Block444.05
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5004

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,308
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
42%
Improvement Value:$145,800
58%
Total Assessment$252,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,603+10.1%
2024$4,182-1.4%
2023$4,243+0.4%
2022$4,225+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft1,176DeedBook 19001, Page 137Recorded4/20/2022

Property Sale

Sale
$239,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 17311, Page 639Recorded11/27/2018

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 13507, Page 306

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 4965, Page 204

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 4631, Page 629

Property Built

Built

Year Built: 1966