Skip to content

1214 Audubon DriveToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$171,000
Last Sale Date
Jul 31, 2017

Property Information

Block444.06
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5004

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,908
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
32%
Improvement Value:$232,500
68%
Total Assessment$339,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,182+5.2%
2024$5,877+0.4%
2023$5,852+0.4%
2022$5,826+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$171,000

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 16891, Page 482Recorded10/3/2017

Property Sale

Sale
$77,500
DeedBook 11949, Page 710

Property Built

Built

Year Built: 1970